Pięć lat kacetu - nowe wydanie - bez cenzury!

Pięć lat kacetu  - nowe wydanie - bez cenzury!
Tytuł: Pięć lat kacetu - nowe wydanie - bez cenzury!
Autor: Stanisław Grzesiuk
Wydawca: Prószyński i ska
Data wydania: 2018
Ilość stron: 552
Oprawa: twarda
ISBN: 9788381231060
Dostępność: W magazynie
Cena: 42,00 zł
Cena netto: 40,00 zł
Ilość:  
Pierwsze wydanie bez skreśleń i cenzury.
 
Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.
 
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.
 
W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.
 
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
 
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.
 
„Od czasów Borowskiego nie mieliśmy w literaturze tak pasjonującego dokumentu z obozów koncentracyjnych. Pięć lat kacetu nie ma przy tym ambicji artystycznych: jest zimną, przenikliwą, piekielnie dokładną relacją człowieka, który dzięki swemu sprytowi i szansie jednej na milion przetrwał piekło”.
 
„Życie Warszawy”, 29 VI 1958 r.
 
Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii Boso, ale w ostrogach, Pięć lat kacetu, Na marginesie życia. Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazka:Tagi: