Krzyż Polski TOM 4

Tytuł: Krzyż Polski TOM 4
Autor: Tekst:.prof Andrzej Nowak Fotografie: Adam Bujak
Wydawca: Biały Kruk
Data wydania: 2011
Ilość stron: 242
Oprawa: Twarda z obwolutą
Wymiary (cm): 23.5 x 29
ISBN: 978-83-7553-109-1
Dostępność: W magazynie
Cena: 80,00 zł
Cena netto: 76,19 zł
Ilość:  

KRZYŻ POLSKI

"Patriotyzm i męczeństwo"

Tekst: ks.prof. Andrzej Nowak

Fotografie: Adam Bujak

Koncepcja wybór i grafika: Leszek Sosnowsk

Prof. Andrzej Nowak
WOLNOŚĆ KRZYŻAMI SIE MIERZY


I. Krótkie rozważania o problemie ofiar w polskiej historii

Martyrologia narodowa – mało jest pojęć mocniej wyszydzanych w ostatnich latach. „Zrzućmy wygodny kostium ofiary” – wzywają tytuły poważnych gazet.
Jeśli o jakichś ofiarach możemy, powinniśmy pamiętać – to o „Innych”.
A ofiary polskie, dla Polski, dla jej wolności ponoszone? Wydają się śmieszne,bez sensu. Tak jak w tym tekście, którego autorem był 30-letni absolwent historii z Uniwersytetu Gdańskiego, dziś ważny polityk: Pustka, tylko gdzieś w oddali przetaczają się husarie i ułani, powstańcy i marszałkowie, majaczą Dzikie Polai Jasna Góra. 
Dziejowe misje, polskie miesiące. […] Co pozostanie z polskości,gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych rojeń? Polskość to nienormalność. […] Gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pietyzm, ja krzyczę: Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); gdzie inni budują, kochają się i umierają,my walczymy, powstajemy i giniemy. […] Polskość nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem. Tak, polskość kojarzy się z przegraną,z pechem, z nawałnicami. I trudno by było inaczej.(D. Tusk, Polak przełamany,„Znak” 11/1987).
Jeśli więc są w ogóle polskie ofiary, to najlepiej będzie się od nich odwrócić. Wybrać przyszłość. Wybrać „cywilizację” i „kulturę”, a na pewno „sukces” – indywidualny – przeciw zaklętej w ofiarach „polskości”. I bardzo wielu uwierzyło w to przeciwstawienie, dokonało takiego wyboru. Niektórzy chcą budować nową „polskość” – już bez „uciążliwego dziedzictwa” przeszłości.

 (ze wstępu do książki)
 

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazka:Tagi: