Cuda Polski. Rzeki i jeziora

Cuda Polski. Rzeki i jeziora
Tytuł: Cuda Polski. Rzeki i jeziora
Autor: praca zbiorowa
Wydawca: Dragon
Data wydania: 2016
Ilość stron: 112
Oprawa: twarda
ISBN: 9788378872542
Dostępność: W magazynie
Cena: 24,90 zł
Cena netto: 23,71 zł
Ilość:  

Wszystkie rzeki, od wielkich po najmniejsze, tworzą na powierzchniach kontynentów sieć, która niczym pajęczyna pokrywa lądy, odprowadzając wodę do oceanów, mórz lub jezior i modelując powierzchnię poprzez żłobienie dolin oraz przenoszenie albo osadzanie

piasków i żwirów. ważnym elementem hydrosfery na obszarach lądowych są także jeziora. ich całkowity obszar to 1,8% powierzchni lądów.

Woda jest substancją niezwykłą. to jedyna ciecz nieorganiczna występująca w sposób naturalny w przyrodzie, bez której człowiek nie jest w stanie istnieć. nie da się jej niczym zastąpić: jest potrzebna do życia, stanowi także najlepszy rozpuszczalnik, doskonały regulator klimatu oraz wygodną arterię komunikacyjną.

O wyjątkowości naszego kraju, obok gór, wybrzeża, lasów, świadczą także rzekii jeziora. rzeki są trwałym i charakterystycznym elementem krajobrazu polski.nad wartą i wisłą kształtowało się polskie państwo, powstawały grody i trakty.płyną leniwie, dając ludziom możliwość wypoczynku i rekreacji. w dawnych czasach stanowiły także ważny element systemu obronnego. można więc powiedzieć,że są zarazem siłą dobroczynną i niszczącą, żywiołem i spichlerzem, granicą i drogą.życie jezior w skali czasu geologicznego należy uznać za krótkie. Wiele zbiorników na obszarze pomorza i mazur przestało już istnieć. śladem po nich są liczne - zwłaszcza w Polsce północnej - torfowiska. prawdopodobnie za kilka tysięcy lat nasze jeziora całkowicie zanikną. być może jednak później nastąpią zdarzenia geologiczne, które staną się impulsem do powstania nowych zbiorników.

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazka:Tagi: