Wieszanie

Tytuł: Wieszanie
Autor: Jarosław Marek Rymkiewicz
Wydawca: Sic!
Data wydania: 2007
Ilość stron: 268
Oprawa: miękka
Wymiary (cm): 13.5 x 20.5
ISBN: 978-83-60457-17-7
Dostępność: W magazynie
Cena: 42,00 zł
Cena netto: 40,00 zł
Ilość:  

 

Tematem książki "Wieszanie" są nieznane epizody insurekcji kościuszkowskiej - wieszanie zdrajców w Warszawie - oraz utracona szansa Polaków na radykalną zmianę biegu swoich dziejów, do czego doprowadziłoby, jak twierdzi Jarosław Marek Rymkiewicz, stracenie Stanisława Augusta.
"Nową książkę Rymkiewicza czyta się jak fascynujący dreszczowiec, mimo że jest przecież obszernym opracowaniem historycznym. Jednak w odróżnieniu od wcześniejszych opowieści laureata Nike, traktujących o 'życiu polskim w dawnych czasach' (książki o Mickiewiczu, Fredrze, Słowackim), ta ostatnia mówi też dość wyraźnie o sprawach aktualnych, choć autora bardziej interesują mechanizmy historii. Jeżeli pochłaniają go kwestie narodowe, to w ujęciach bez mała metafizycznych, a nie dziennikarskich. 'Wieszanie' to książka napisana przez mędrca, a nie publicystę."
"Autor 'Wieszania' pokazuje Polskę jako bez końca wzniecaną i upadającą insurekcję albo jako trwający o wiele dłużej martwy spokój gwarantowany przez własne elity sprzymierzone z obcymi mocarstwami. Miejsca na Polskę zarazem polityczną i liberalną w portrecie Rymkiewicza po prostu nie ma. A jest to portret przerażająco realistyczny; portret, który powinien się stać tematem wielkiej debaty świadomych polskich elit, gdyby takie elity w dzisiejszej Polsce istniały." (Cezary Michalski, "Dziennik - Europa")
"Książka ta przeznaczona jest dla miłośników historii ojczystej - takich, którzy lubią czytać o tym, jak wyglądało życie polskie w dawnych czasach i jak żyli nasi przodkowie, jakie mieli przygody oraz obyczaje. Mówi ona o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie przed ponad dwustu laty, między połową kwietnia a początkiem listopada 1794 roku. Jest w niej również mowa o kilku wydarzeniach nieco późniejszych i nieco wcześniejszych, a także (dla przykładu oraz porównania) o wydarzeniach, do których doszło w tymże czasie w Wilnie i w Krakowie. Nie znaczy to, że moja opowieść zdaje sprawę ze wszystkich ważnych wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w roku 1794. Tę kwestię dostatecznie wyjaśnia tytuł książki - jej tematem są wydarzenia wiążące się z wieszaniem na szubienicy, a więc, ujmując to inaczej, z legalnym lub nielegalnym wykonywaniem wyroków śmierci - niekiedy sądowych, a niekiedy wydawanych spontanicznie przez lud Warszawy." (Jarosław Marek Rymkiewicz)
Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta i historyk literatury; laureat szeregu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1967), Nagrody im. Stanisława Vincenza (1984), nagrody literackiej paryskiej "Kultury" (1986) oraz Nagrody Literackiej Nike 2003 za tom "Zachód słońca w Milanówku" (2002). Spośród pozostałych jedenastu tomów poetyckich, jakie opublikował, najbardziej znane to: "Thema regium" (1978), "Ulica Mandelsztama" (1983), "Moje dzieło pośmiertne" (1993), "Znak niejasny, baśń półżywa" (1999). Autorski wybór swoich wierszy ogłosił w tomie "Cicho ciszej..." (2003). Wydał książki eseistyczne, w tym oryginalne "powieściowe encyklopedie" czy też "encyklopedyczne powieści" o życiu i dziełach Bolesława Leśmiana ("Leśmian. Encyklopedia", 2001) i Juliusza Słowackiego ("Słowacki. Encyklopedia" (2004). Jest też autorem przekładów z poetów angielskich, rosyjskich i hiszpańskich. Ostatnio opublikował zbiór wierszy "Do widzenia gawrony" (2006). 

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazka:Tagi: