WOJSKO POLSKIE W SŁUŻBIE NAPOLEONA : LEGIA NADWIŚLAŃSKA

WOJSKO POLSKIE W SŁUŻBIE NAPOLEONA : LEGIA NADWIŚLAŃSKA
Tytuł: WOJSKO POLSKIE W SŁUŻBIE NAPOLEONA : LEGIA NADWIŚLAŃSKA
Autor: S.Leśniewski, R.Morawski
Wydawca: Karabela
Data wydania: 2008
Ilość stron: 272
Oprawa: twarda
Wymiary (cm): 24 x 34
ISBN: 978-83-61229-00-1
Dostępność: W magazynie
Cena: 160,00 zł
Cena netto: 152,38 zł
Ilość:  

Pierwszy z trzech planowanych albumów z serii: Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Format i konwencja opracowania nawiązuje do tomów serii Wojsko Księstwa Warszawskiego. Jedynie objętość jest większa, bo mieści się w niej największa dotąd liczba kolorowych plansz - 85. Autorem znakomitych gwaszy jest artysta malarz Ryszard Morawski, znawca mundurów wojskowych, zwłaszcza z epoki napoleońskiej. Tekst napisał Sławomir Leśniewski, znany czytelnikom m.in. z monografii bitwy pod Wagram 1809, wydanej w ramach serii bellonowskiej Historyczne Bitwy.

Autor omawia powstanie Legii, jej organizację i stosowaną taktykę walki w piechocie i jeździe. Obszerne dwa rozdziały dotyczą kilkuletnich walk Legii i lansjerów na Półwyspie Iberyjskim, gdzie obie formacje znane były z waleczności i nieustępliwości. W dalszej części pracy S. Leśniewski przedstawia nam udział legionistów i lansjerów w kampaniach lat 1812-1815, a więc w walkach w Rosji, Niemczech i Francji. Ostatni rozdział dotyczy barwy i broni, a poprzedza część ilustracyjną składającą się z 85 tablic autorstwa R. Morawskiego. Oprócz sylwetek pieszych i jezdnych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania i wyposażenia. Każda z plansz posiada opis w językach: polskim, francuskim i angielskim. Końcowa część albumu zawiera bibliografię, indeks nazwisk oraz obszerne streszczenie w języku francuskimi i angielskim.

Oprawa graficzna w postaci inicjałów i przerywników, dwustronicowa mapa i specjalnie zaprojektowana wyklejka jest autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazka:Tagi: