Talleyrand droga Mefistofelesa

Tytuł: Talleyrand droga Mefistofelesa
Autor: Waldemar Łysiak
Wydawca: Nobilis
Data wydania: 2007
Ilość stron: 328
Oprawa: Twarda
Wymiary (cm): 17 x 24
ISBN: 978-83-602-9718-6
Dostępność: W magazynie
Cena: 50,00 zł
Cena netto: 47,62 zł
Ilość:  

Waldemar Łysiak w swojej książce pisze o trzech głównych siłach motorycznych - władzy, pieniądzach i seksie. Książkę ową autor dedykuje w szczególności politykom.

 
Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord (ur. 2 lutego 1754 w Paryżu, zm. 17 maja 1838 tamże) (znany po prostu jako Talleyrand) - francuski dyplomata, minister spraw zagranicznych Francji; biskup Autun, książę Benewentu. Reprezentant Francji na kongresie wiedeńskim.
Urodzony w Paryżu w rodzinie arystokratycznej; w dzieciństwie, wskutek nieuwagi piastunki, okulał. Pozbawiło go to możliwości kariery wojskowej; pozbawiony praw pierworodnego został przeznaczony do stanu duchownego. Ród, mimo iż sięgał korzeniami czasów Hugona Kapeta (X w.), nie był zbyt majętny; kariera duchowna, wspierana protekcją stryja, wówczas biskupa, później arcybiskupa Reims, miała Talleyrandowi zapewnić dostatek.
W 1769, w wieku 15 lat, wstąpił do seminarium; niższe święcenia otrzymał w 1774; w tym samym roku uzyskał bakalaureat z teologii na Sorbonie. Wyświęcony w 1779. W 1788 został biskupem Autun.
Rok później, w 1789, jako przedstawiciel Stanu Pierwszego (duchowieństwa) w Stanach Generalnych opowiedział się po stronie rewolucji francuskiej. W Konwencie zainicjował sekularyzację dóbr kościelnych .
Pierwotnie poparł wojskowy zamach stanu Napoleona Bonaparte (1799), jednakże potem w zmowie z Aleksandrem I przyczynił się do jego upadku i restauracji Burbonów.
Podczas kongresu wiedeńskiego w 1815 wynegocjował dla Francji korzystne warunki pokojowe.
W 1830 przyczynił się do uzyskania korony przez Ludwika Filipa I. Następnie ambasador w Wielkiej Brytanii (1830-1834)
 
Do historii przeszedł jako zręczny dyplomata, cyniczny i bezwzględny stanowił najdoskonalsze wcielenie typowego dla swej epoki pragmatyka, amoralnego polityka i męża stanu.
W obiegowej opinii Francuzów stał się symbolem wiarołomstwa i politycznego cwaniactwa. Jego zachowanie było krytykowane przez wielu wybitnych ludzi kultury i sztuki (m.in. Victora Hugo, Stendhala, Balzacka). W filmie Napoleon z 2002 roku jego postać po mistrzowsku odtworzył John Malkovich.
 
Mimo tego jest ceniony ze względu na swoje niewątpliwe osiągnięcia dla dobra kraju, jak w czasie np. kongresu wiedeńskiego.
 
Napoleon nigdy nie miał złudzeń co do wierności Talleyranda - ostentacyjnego cynika, malwersanta i łapówkarza - którego w przypływie gniewu nazwał kiedyś gnojem w jedwabnych pończoszkach.
Na łożu śmierci złożył mu wizytę król Ludwik Filip I. Cierpiący Talleyrand poskarżył mu się: Najjaśniejszy Panie! Pali mnie ogień piekielny. Już?! - wyrwało się podobno królowi.
(źródło: Wikipedia)
 

Książki dostarcza firma kurierska OPEK po wyjątkowo niskich stawkach 

 

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazka:Tagi: