Tajne spec.znaczenia

Tajne spec.znaczenia
Tytuł: Tajne spec.znaczenia
Autor: Krzysztof M.Każmierczak
Wydawca: Zysk i ska
Data wydania: 2009
Ilość stron: 324
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Wymiary (cm): 14 x 20.5
ISBN: 978-83-7506-432-2
Dostępność: W magazynie
Cena: 29,90 zł
Cena netto: 28,48 zł
Ilość:  

Jest 10 czerwca 1952 roku.
Na Poznań spada samolot wojskowy.
Zostaje rannych i ponosi śmierć ponad 20 osób.
Milczenie o katastrofie trwa dłużej niż PRL.
 
Noc z 28 na 29 czerwca 1956.
Do Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu przywożą kilkanaście zwłok ofiar.
Nazwisk nigdy nie wpisano do ewidencji.
 
Lata 70. 
Czego szukają po nocach pracownicy SB w pawilonach MTP na stoiskach firm z Zachodu?
 
"TW »Ojo« jest obecnie potentatem w polskiej branży rozrywkowej. Współpracuje z instytucjami publicznymi, prowadzi [...] wykłady na uczelniach [...] należał do najbardziej gorliwych tajnych współpracowników [...] czytaliśmy jego donosy na nasze środowisko i domyślaliśmy się, kim jest..."
 
Informacje o tych i innych zdarzeniach w Wielkopolsce można znaleźć wyłącznie w dokumentach o najwyższym stopniu tajności. Do nich właśnie dotarł autor tej niecodziennej publikacji, którą trzymają Państwo w rękach.
 
"Książka Krzysztofa M. Kaźmierczaka to jedna z niewielu (niestety) prób popularyzowania historii i kulisów życia w Polsce Ludowej. Mimo skomplikowanej i niełatwej materii źródłowej - akt komunistycznych tajnych służb - autor książki w przystępny sposób zaprezentował różne, nieznane szerzej fragmenty historii Wielkopolski w okresie PRL. Nie jest to jednak historia wyłącznie ponura. Czytelnik dowie się z niej wiele nowego o zapomnianych bohaterach Kościoła, pierwszej i drugiej konspiracji żołnierskiej, powstańcach Poznańskiego Czerwca '56 i działaczach opozycji, którzy nigdy nie dali się złamać. A skoro często za bohaterstwem podąża również zdrada i oportunizm, to też warto zajrzeć w życiorysy i postawy tych, którzy byli po drugiej stronie - partyjniaków, ubeków, mniejszych i większych donosicieli. To wszystko w przejrzysty sposób ukazał w swojej książce Krzysztof M. Kaźmierczak, rekonstruując w ten sposób współczesny, choć lokalny, polski patriotyzm oparty na poszukiwaniu i dążeniu do prawdy."
dr Sławomir Cenckiewicz, historyk
 
""Tylko prawda jest ciekawa" - to motto życiowe Józefa Mackiewicza, pisarza, historyka i niepokornego publicysty. W duchu owego motta prawdy poszukuje także Krzysztof M. Kaźmierczak w swojej najnowszej publikacji zawierającej opisy mało znanych albo całkiem nieznanych wydarzeń historycznych. Po raz kolejny okazuje się, że historia to nie nudne wkuwanie na pamięć dat, ale wielka przygoda, w której może uczestniczyć każdy z Czytelników. Dajmy się więc porwać tej przygodzie."
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Napisz recenzję

Twoje imię:


Twoja recenzja: Notatka: HTML niedozwolony!

Ocena: Negatywna           Pozytywna

Przepisz kod z obrazka:Tagi: