legend
  • legend

Zwierciadło Polskości XIX stulecia. "Gazeta Polska" w latach 1826-1907

199,00 zł
Brutto 2

Publikowała w niej elita. Nobliści: Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont, kandydatka do Nobla Eliza Orzeszkowa oraz Adam Mickiewicz. Album to monumentalna książka o czołowym tytule prasowym tamtych czasów, który niewzruszenie stał na straży polskości.

Ilość
Dostępny

  • Darmowa dostawa od 250 zł Darmowa dostawa od 250 zł
  • Szybkie zwroty Szybkie zwroty

Zwierciadło polskości XIX stulecia” to wyjątkowe i wzruszające wydawnictwo. Wspaniała szata graficzna oraz niezwykłe zdjęcia stanowią jego niezaprzeczalny atut. Album będzie nie  tylko ozdobą każdej biblioteczki, ale i źródłem wiedzy o polskim patriotyzmie. 

Publikowała w niej elita. Nobliści: Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont, kandydatka do Nobla Eliza Orzeszkowa oraz Adam Mickiewicz. Album Agnieszki Kowalczyk pt. „Zwierciadło polskości XIX stulecia. »Gazeta Polska« w latach 1826–1907” to monumentalna książka o czołowym tytule prasowym tamtych czasów, który niewzruszenie stał na straży polskości. A ci, którzy gazetę tworzyli, nie tylko wspierali ruchy wolnościowe, lecz także byli ich autorami i aktywnymi działaczami.

Gazeta Polska” istniała w czasach bardzo trudnych, w rzeczywistości porozbiorowej, kiedy w Królestwie Kongresowym wolność Polaków dławiona była na każdym kroku, nie mówiąc już o szalejącej cenzurze prewencyjnej, która godziła w wolność słowa drukowanego – mówi „Codziennej” Agnieszka Kowalczyk. Autorka albumu pisze, że „Gazeta Polska” stała na straży życia narodu. Na nasze pytanie, czy nie jest to zbyt patetyczne określenie, Kowalczyk odpowiada: – Nie, bo była to prawdziwa służba zniewolonej ojczyźnie trwająca przeszło 80 lat, tym trudniejsza, że pismo ukazywało się w oficjalnym obiegu wydawniczym. Jego redaktorzy i współpracownicy, walcząc piórem o ocalenie polskości, musieli ustawicznie stawiać czoło cenzorom, posługiwać się często językiem ezopowym, chcąc przemycić ważne dla czytelników treści. Niewątpliwie najpotężniejszym narzędziem walki o zachowanie narodowej tożsamości stała się w okresie niewoli literatura i to ona, jak mówił Maurycy Mochnacki, była sumieniem narodu, bo w niej objawiał się najpełniej jego duch, którego w żaden sposób nie mogli unicestwić zaborcy. 

Patronka romantyków

„Gazeta Polska” zrodzona z ideałów romantycznych i wolnościowych przez cały okres funkcjonowania – od 1826 do 1907 r. – realizowała tę samą misję. Była obrończynią polskości i wskrzesicielką ducha narodowego. Album przybliża teksty, w których gazeta patronowała młodemu pokoleniu romantyków, była płaszczyzną wymiany myśli, szerzyła oświatę. Torowała drogę nowej literaturze, filozofii i sztuce. O piśmie mówiono, że jest animatorem życia kulturalnego, krzewicielem nauk w Królestwie Polskim. „Gazeta Polska” kultywowała heroiczną przeszłość naszych bohaterów. Miała nowoczesny kolportaż i reklamę. Walczyła o uwłaszczenie włościan, równouprawnienie Żydów, rozwój gospodarczy. Stawała w obronie dzieci w czasach germanizacji. 

Misja: stworzyć nowoczesne społeczeństwo

Była pismem dla intelektualistów 

9788380433458

Opis

Ilość stron
702
Oprawa
twarda
ISBN
9788380433458
Rok wydania
2018
Autor
Kowalczyk Agnieszka